Konference Dvě společnosti – dvě sociologie?
Ve dnech 17. – 19. října 2013 se v prostorách Katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie FF UP v Olomouci uskutečnila česko-slovenská sociologická konference nazvaná Dvě společnosti – dvě sociologie? Pořádaly ji Masarykova česká sociologická společnost, Slovenská sociologická spoločnosť pri SAV a Katedra sociologie, andragogiky a kulturní antropologie FF UP v Olomouci.
V prvním dni se odehrála studentská část konference. V podvečer téhož dne se konala diskuse členů ediční rady, představitelů nakladatelství a odborné veřejnosti o produkci Sociologického nakladatelství (SLON).
Druhý den konference se uskutečnila tematická část Dvě společnosti – dvě sociologie?, jejímž cílem bylo srovnat vývoj české a slovenské společnosti v posledních 20 letech a také vývoj obou národních sociologií. Odpoledne byly vyhlášeny výsledky studentské soutěže Masarykovy české sociologické společnosti o nejlepší odborný článek ze sociologie za rok 2012 Cena Miloslava Petruska. Večer se účastníci konference sešli na neformálním posezení ve vinárně U Dómu, jehož součástí bylo vítání knihy Ways of Life in the Late Modernity, kterou editovala pracovnice Katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Helena Kubátová.
Poslední den setkání českých a slovenských sociologů v Olomouci se konala otevřená část konference.
Příspěky ke stažení
Příspěvky ke stažení
Video z konference
Dvě společnosti – dvě sociologie?
Masarykova česká sociologická společnost, Slovenská sociologická spoločnosť pri SAV a Katedra sociologie, andragogiky a kulturní antropologie FF UP v Olomouci si Vám dovolují oznámit,
že ve dnech 17. – 19. 10. 2013
uspořádali česko-slovenskou sociologickou konferenci
Dvě společnosti – dvě sociologie?
Konference měla čtyři části:
1. Tematickou část, která se snažila odpovědět na následující otázky: Jaká je dnešní česká a slovenská společnost? Došlo v průběhu uplynulých dvaceti let existence dvou samostatných států k výrazné diferenciaci mezi českou a slovenskou společností? V čem tyto rozdíly spočívají? Jsou výrazem již dříve existujících a tradičně zakotvených rozdílů nebo jsou důsledkem rozdělení Československa? Existují i dnes společné prvky nebo trendy? Jaké mělo rozdělení dopady na českou a slovenskou sociologii? Má smysl v tomto kontextu hovořit o národních sociologiích (česká a slovenské)? Co brání vzájemné spolupráci?
V této části konference byly upřednostňovány společné příspěvky českých a slovenských autorů (příklad ze sociologie rodiny: dva autoři – český a slovenský – vystihnou nejvýraznější rozdíly v rodinné situaci české a slovenské společnosti a popíší situaci sociologie rodiny v ČR a Slovensku). Délka společného příspěvku by neměla přesáhnout 20 minut, délka samostatného příspěvku 15 minut.
2. Otevřenou část, která nebyla obsahově nijak určena a poslouží především k prohloubení vzájemné informovanosti mezi českou a slovenskou sociologickou obcí. Délka příspěvku by neměla přesáhnout 15 minut.
3. Studentskou část, která nebyla tematicky ohraničena a byla primárně určena pro studenty bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů/oborů sociologie popř. příbuzných oborů (např. sociální a kulturní antropologie, sociální práce apod.). Délka příspěvku by neměla přesáhnout 15 minut.
4. Prezentaci posterů. Pro jejich instalaci budete mít k dispozici desku s laminovaným povrchem o rozměru 70 krát 100 cm, orientovanou na výšku. Máte-li zájem vystavit svůj poster, zašlete prosím spolu s přihláškou na konferenci také abstrakt svého plánovaného posteru. K prezentaci posterů se mohou přihlásit také studenti.
Termín konání a doprovodné akce:
17. 10. 2013
Studentská část (pravděpodobný čas zahájení v 10.30, bude upřesněno v programu).
SLON v sociologickém porcelánu: diskuse členů Ediční rady, představitelů nakladatelství a odborné veřejnosti o produkci Sociologického nakladatelství (SLON) (pravděpodobný čas zahájení 17.00, bude upřesněno v programu).
18. – 19. 10. 2013
Tematická a otevřená část, prezentace posterů (pravděpodobný čas zahájení 18. 10. v 10.00, čas ukončení 19. 10. ve 14.00; bude upřesněno v programu).
18. 10. ve 14.00: Slavnostní vyhlášení výsledků studentské soutěže MČSS o nejlepší odborný článek ze sociologie za rok 2012 Cena Miloslava Petruska.
18. 10. Večerní neformální posezení spojené s občerstvením.
Místo konání: Filozofická fakulta UP v Olomouci (přesné místo oznámíme současně se zasláním programu konference)
Konferenční poplatek: nebude vybírán
V případě, že máte zájem se konference zúčastnit, pošlete prosím vyplněnou přihlášku a abstrakt svého příspěvku, nebo posteru, a to nejpozději 31. 5. 2013 (přihláška níže). Prosíme, aby se přihlásili i ti, kteří nechtějí na konferenci aktivně vystoupit, abychom mohli zajistit přiměřené prostory.
Máte-li zájem o zajištění ubytování, vyplňte v přihlášce rovněž kolonku zájem o ubytování. Jsme schopni zajistit ubytování v jednolůžkovém pokoji v ceně přibližně 500 Kč za 1 noc, ubytování nehradíme.
Přípravný výbor konference zašle do konce června 2013 všem přihlášeným účastníkům podrobné informace o zařazení vybraných příspěvků do programu konference, o ubytování a o plánovaném průběhu konference.
Přípravný výbor konference:
- doc. PhDr. Dušan Lužný, Dr. (předseda MČSS)
- PhDr. Helena Kubátová, Ph.D.
- prof. PhDr. Jozef Matulník, Ph.D. (předseda SSS pri SAV)
- prof. PhDr. Hynek Jeřábek, CSc.
- prof. Mgr. Ladislav Macháček, CSc.
- PhDr. Alena Miltová, CSc.
- PhDr. Jiří Vinopal, Ph.D.
- Mgr. František Znebejánek, Dr.
Program ke stažení
Program ke stažení zde.